Setsuna Sakurazaki is a character from Negima! Magister Negi Magi featuring 胸まで 黒 hair and 茶色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 13474 |
|---|---|
| Name | Setsuna Sakurazaki |
| Other Names | 桜咲 刹那 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Negima! Magister Negi Magi |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Dana Schultes, , |
| 声優 | Cherami Leigh, , |
| 声優 | Yuu Kobayashi, 小林ゆう, こばやし ゆう |
| タグ | vest, side ponytail, swordsman, plaid, ribbon, school uniform, blunt bangs, ahoge, hinnyuu |
| Personality | Adventurous, Powerful, Respectful, Strong |
| Birthday | January 17 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Age | 14 |
| Star Sign | Capricorn |
| Blood Type | A |
| Height | 151cm |
| Likes | Kendo practice, Konoka |
| Club | Kendo |
| Birthyear | 1989 |
| Bust | 71cm |
| Waist | 52cm |
Menu
|
|
| Day | |
8 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Setsuna Sakurazaki
プロフィール
Setsuna Sakurazaki is a character from Negima! Magister Negi Magi.
They have been indexed as 女性 Teen with 茶色 eyes and 黒 hair that is 胸まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 茶色 | |
| 毛の色 | 黒 | |
| 毛の長さ | 胸まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Negima! Magister Negi Magi
Kawaii or NOT?!
| wffh joined |
| Feano255 joined |
| Sdsz joined |

Facebook 
Negima! Magister Negi Magi