Kirari Moroboshi is one of the main characters from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) known for 胸まで オレンジ hair and 茶色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70333 |
|---|---|
| Name | Kirari Moroboshi |
| Other Names | 諸星きらり(もろぼし きらり) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Rei Matsuzaki, 松嵜麗, まつざき れい |
| タグ | hairclip, necklace, wavy hair, dress, star, hair ornament, :3, bracelet, tall, jacket |
| Personality | |
| Age | 17 |
| Birthday | September 1 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 182cm |
| Weight | 60kg |
| Bust | 91cm |
| Waist | 64cm |
| Hip | 86cm |
| Blood Type | O |
| Hobbies | Collecting cute things |
| Personality | Hyperactive |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
6 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kirari Moroboshi
プロフィール
Kirari Moroboshi is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as 女性 Teen with 茶色 eyes and オレンジ hair that is 胸まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 茶色 | |
| 毛の色 | オレンジ | |
| 毛の長さ | 胸まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Granblue Fantasy (2014)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
Quotes | Add
台詞 | View All
“ Everyone~ nyowa~! Welcome to Kirarin's Miracle Candy LIVE☆ We have strawberry, lemon and special flavored songs-! Let's be cutey-cutey and get happy-happy~☆ ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Kawaii or NOT?!
Elias rated New Game! ★★★★★
|
1
20
16/from/アイドルマスター シンデレラガールズ/uploads/chars/6186-820452430.jpg)
Facebook 
Elias rated