Anime girl Anastasia is a teen with 首まで length 灰色 hair and 青 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70367 |
|---|---|
| Name | Anastasia |
| Other Names | アナスタシア |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Sumire Uesaka, 上坂堇, うえさか すみれ |
| タグ | necklace, coat, idol |
| Personality | |
| Age | 15 |
| Birthday | September 19 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 165cm |
| Weight | 43kg |
| Bust | 80cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | O |
| Dominant Hand | Both |
| Hometown | Hokkaido |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Anastasia
プロフィール
Anime girl Anastasia is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as 女性 Teen with 青 eyes and 灰色 hair that is 首まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 灰色 | |
| 毛の長さ | 首まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
Quotes | Add
台詞 | View All
“ I'm a little brave Anya tonight. To make everyone's wishes come true, idols have to be strong too, don't they? A blue velvet dress... Unknown courage is rising up... ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Kawaii or NOT?!
| reewhyderp joined |
19
14
Facebook 