One of the notable characters from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime), Kaede Takagaki is recognized for 肩まで 緑 hair and 青 / 緑 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70346 |
|---|---|
| Name | Kaede Takagaki |
| Other Names | 高垣楓(たかがき かえで) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Saori Hayami, 早見沙織, はやみ さおり |
| タグ | drinker, tall, singer, idol, heterochromia, pun lover, drunkard |
| Personality | |
| Age | 25 |
| Birthday | June 14 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Height | 171cm |
| Weight | 49kg |
| Bust | 81cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | AB |
| Dominant Hand | Left |
| Hobbies | Onsen excursions |
Menu
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Kaede Takagaki
プロフィール
Kaede Takagaki is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as 女性 大人 with 青 / 緑 eyes and 緑 hair that is 肩まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 / 緑 | (青) |
| 毛の色 | 緑 | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
Rage of Bahamut (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Granblue Fantasy (2014)
The Idolmaster One for All (2014)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster Cinderella Girls: U149 (2023)
Quotes | Add
台詞 | View All
“ Telling someone my hidden feelings... was something I couldn't do until now. But now I can say them. Because I have singing. I will put everything I have into my voice, and surely deliver it to everyone who believes in me ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Kawaii or NOT?!
| Mythicalsoul100 joined |
| Fkiska joined |
31
21/from/アイドルマスター シンデレラガールズ/uploads/chars/6186-1459740292.jpg)
Facebook 