Kanako Mimura appears in Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) as one of the main characters with 首まで 茶色 hair and 茶色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70347 |
|---|---|
| Name | Kanako Mimura |
| Other Names | 三村かな子(みむら かなこ) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Yuka Otsubo, 大坪由佳, おおつぼ ゆか |
| タグ | school uniform, school crest, hairpin, idol, flower, chubby |
| Personality | Cheerful, Hardworking, Kind, Talented |
| Age | 17 |
| Birthday | January 6 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Height | 153cm |
| Weight | 52kg |
| Bust | 90cm |
| Waist | 65cm |
| Hip | 89cm |
| Blood Type | O |
| Hobbies | Making sweets |
| Hometown | Tokyo |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kanako Mimura
プロフィール
Kanako Mimura is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as 女性 Teen with 茶色 eyes and 茶色 hair that is 首まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 茶色 | |
| 毛の色 | 茶色 | |
| 毛の長さ | 首まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
Quotes | Add
台詞 | View All
“ With a little elegance, Chocola Change♪ Even my dull self developed a pretty sophisticated appeal-. Just like the taste of a high-end chocolate! Please enjoy my classy flavor and sweetness♪ ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Kawaii or NOT?!
| Animekid78 joined |
16
4 /from/アイドルマスター シンデレラガールズ/uploads/chars/6186-1691914467.jpg)
Facebook 