Tohru is one of the main characters from Miss Kobayashi's Dragon Maid known for 腰まで 金髪 / 黄色 hair, 赤 eyes, and horns ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 78475 |
|---|---|
| Name | Tohru |
| Other Names | トール, Tooru |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Miss Kobayashi's Dragon Maid |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Leah Clark, , |
| 声優 | Yuuki Kuwahara, 桑原由気, くわはら ゆうき |
| 声優 | Bia Menezes, , |
| 声優 | Sarah Wiedenheft, , |
| タグ | neckerchief, apron, headdress, maid, twintails, gradient hair, opera gloves, dragon, fangs, tail |
| Personality | |
| Race | Dragon |
| Height | 176cm |
| Bust | 95cm |
| Waist | 70cm |
| Hip | 75cm |
Menu
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
4 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
2 Character of the Month nominations |
|
Tohru
プロフィール
Tohru is a character from Miss Kobayashi's Dragon Maid.
They have been indexed as 女性 Teen with 赤 eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 腰まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 腰まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | Horns |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Miss Kobayashi's Dragon Maid (Series) (2013)
Miss Kobayashi's Dragon Maid (2017)
Alchemy Stars (2021)
Miss Kobayashi's Dragon Maid S (2021)
Quotes | View all 312 | Add
|
3 likes
Umm, the one gnawing a tree's roots all year long? |
|
3 likes
I'll never forget those kind words! |
|
2 likes
but Miss Kobayashi saved me. |
|
2 likes
Here's my roasted tail! |
|
2 likes
When I was courteous to him he started being nice in return, that's all. |
|
2 likes
Oh! |
|
2 likes
Huh? |
|
1 likes
Are you cheating on me?! |
|
1 likes
I can turn this entire area into a sea of fire, or curse people to death! |
1
3
23
Facebook
Play Voice Sample
