Quetzalcoatl is a character from Miss Kobayashi's Dragon Maid featuring 腰まで 金髪 / 黄色 hair, 黄色 eyes, and horns ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 78478 |
|---|---|
| Name | Quetzalcoatl |
| Other Names | ケツァルコアトル, Lucoa (ルコア) |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Miss Kobayashi's Dragon Maid |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Minami Takahashi, 高橋未奈美, たかはし みなみ |
| タグ | sneakers, zettai ryouiki, cleavage, dragon, aztec, native american, wavy hair, horns, hat, shorts, heterochromia |
| Personality | |
| Height | 185cm |
| Bust | 120cm |
| Waist | 70cm |
| Hip | 85cm |
| Hobbies | Walks |
Menu
|
|
| Day | |
4 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
4 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
2 Character of the Month nominations |
|
Quetzalcoatl
プロフィール
Quetzalcoatl is a character from Miss Kobayashi's Dragon Maid.
They have been indexed as 女性 大人 with 黄色 eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 腰まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 黄色 | (緑) |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 腰まで | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | |
| 獣耳 | Horns |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Miss Kobayashi's Dragon Maid (Series) (2013)
Miss Kobayashi's Dragon Maid (2017)
Alchemy Stars (2021)
Miss Kobayashi's Dragon Maid S (2021)
Quotes | View all 12 | Add
|
9 likes
Tohru-kun? It's been a while. |
|
5 likes
Mhmm... |
|
2 likes
Tohru-kun, |
|
2 likes
This Miss Kobayashi you speak of is worried about that. |
|
1 likes
What happens to the spots he gnaws? |
|
1 likes
The world tree's, yeah. |
|
1 likes
are you having fun living with people? |
|
1 likes
Yeah, that's right. |
|
1 likes
No matter how much Nidhogg-kun's poisonous fangs pollute it, |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
| Clener74 | Jul 18, 2025 |
|---|---|
| Yep. She's indeed quite beautiful. As expected of a supernatural being. | |
| GirlsGirlsGirls | Jan 8, 2024 |
| I wish I had a pillow of her | |
| Anonymous | Feb 28, 2023 |
| she is so beuatiful | |
3
97
79
14
Facebook
Play Voice Sample
