Kanna Kamui is one of the main characters from Miss Kobayashi's Dragon Maid known for 腰まで / 腰より 紫 hair, 青 eyes, and horns ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 78476 |
|---|---|
| Name | Kanna Kamui |
| Other Names | カンナカムイ, Kanna Kobayashi (小林 カンナ) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Miss Kobayashi's Dragon Maid |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Maria Naganawa, 長縄まりあ, ながなわ まりあ |
| タグ | blunt bangs, kimono, odango, ainu, dragon |
| Personality | |
| Height | 120cm |
| Bust | 60cm |
| Waist | 50cm |
| Hip | 55cm |
| Hobbies | Elementary School |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
5 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
3 Character of the Month nominations |
|
Kanna Kamui
プロフィール
Kanna Kamui is a character from Miss Kobayashi's Dragon Maid.
They have been indexed as 女性 Child with 青 eyes and 紫 hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 紫 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Child | |
| 獣耳 | Horns |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Miss Kobayashi's Dragon Maid (Series) (2013)
Miss Kobayashi's Dragon Maid (2017)
Alchemy Stars (2021)
Miss Kobayashi's Dragon Maid S (2021)
Quotes | View all 82 | Add
|
23 likes
That breath... |
|
20 likes
Slut in glasses! |
|
18 likes
I found you. |
|
16 likes
Break up with Lady Tohru. |
|
14 likes
Die! |
|
13 likes
I know that you've seduced her. |
|
11 likes
I don't trust humans! |
|
7 likes
I need you, Lady Tohru. |
|
7 likes
Lady Tohru. |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Miss Kobayashi's Dragon Maid
Kawaii or NOT?!
| Sectex joined |
1
1
5
50
Facebook
Play Voice Sample
