One of the notable characters from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime), Riina Tada is recognized for al cuello marrón hair and verde eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70339 |
|---|---|
| Nombre | Riina Tada |
| Other Names | 多田李衣菜, ただ りいな |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Ruriko Aoki, 青木瑠璃子, あおき るりこ |
| Etiquetas | headphones, school uniform, idol |
| Personalidad | |
| Age | 17 |
| Birthday | June 30 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Height | 152cm |
| Weight | 41kg |
| Bust | 80cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 81cm |
| Blood Type | A |
| Hobbies | Listening to music |
| Hometown | Tokyo |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Riina Tada
Perfil
Riina Tada is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Femenino Adolescente with Verde eyes and Marrón hair that is Al Cuello length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Verde | |
| Color de Cabello | Marrón | |
| Largo de Cabello | Al Cuello | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
Rage of Bahamut (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
Quotes | Add
Frases | View All
“ I want you to get to know all sorts of sides of me today! Rock isn't all I am. I oversleep, I cry, I have dreams. Accepting myself for who I am, I move myself forward one step at a time.... Because that's the kind of idol Riina is! ”
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| LordOfFrenziedFlame joined |
1
Facebook 