Mio Honda is a protagonista character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) known for al cuello marrón hair and amarillo eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70342 |
|---|---|
| Nombre | Mio Honda |
| Other Names | 本田未央, ほんだみお |
| Role | Protagonista |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Sayuri Hara, 原紗友里, はら さゆり |
| Etiquetas | skirt, idol |
| Personalidad | |
| Age | 15 |
| Birthday | December 1 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Height | 161cm |
| Weight | 46kg |
| Bust | 84cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 87cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Mio Honda
Perfil
Mio Honda is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Femenino Adolescente with Amarillo eyes and Marrón hair that is Al Cuello length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Amarillo | |
| Color de Cabello | Marrón | |
| Largo de Cabello | Al Cuello | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
Princess Connect! (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
Princess Connect! Re:Dive (2018)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Tours (2025)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| Jacs45 joined |

Facebook 