☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 70322 |
|---|---|
| Name | Karen Houjou |
| Other Names | 北条加蓮(ほくじゅう かれん) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Mai Fuchigami, 渕上舞, ふちがみ まい |
| タグ | necklace, gyaru, school uniform |
| Personality | |
| Age | 16 |
| Birthday | September 5 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 155cm |
| Weight | 42kg |
| Bust | 83cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 81cm |
| Blood Type | B |
| Hobbies | Nail Art |
| Favorite food | Fast food; potatoes |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Karen Houjou
プロフィール
Anime girl Karen Houjou is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as 女性 Teen with オレンジ eyes and オレンジ hair that is 肩まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | オレンジ | |
| 毛の色 | オレンジ | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images
Comment
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
/from/アイドルマスター シンデレラガールズ/uploads/chars/6186-1291266862.jpg)
Facebook 
