Chieri Ogata is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) featuring 肩まで 茶色 hair and 茶色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70366 |
|---|---|
| Name | Chieri Ogata |
| Other Names | 緒方智絵里(おがた ちえり) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Naomi Ozora, 大空直美, おおぞら なおみ |
| タグ | |
| Personality | |
| Age | 16 |
| Birthday | June 11 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Height | 153cm |
| Weight | 42kg |
| Bust | 79cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | A |
| Hobbies | Collecting four-leaf clovers |
| Personality | Shy |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Chieri Ogata
プロフィール
Chieri Ogata is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as 女性 Teen with 茶色 eyes and 茶色 hair that is 肩まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 茶色 | |
| 毛の色 | 茶色 | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
/from/アイドルマスター シンデレラガールズ/uploads/chars/6186-625856082.jpg)
Facebook 