|
☰ Links
|
|
| ID | 70373 |
|---|---|
| Name | Mayu Sakuma |
| Other Names | 佐久間まゆ, さくま まゆ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Yui Makino, 牧野由依, まきの ゆい |
| タグ | idol, bow, hairband |
| Personality | |
| Age | 16 |
| Birthday | September 7 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 153cm |
| Weight | 40kg |
| Bust | 78cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Mayu Sakuma
プロフィール
Anime girl Mayu Sakuma is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as 女性 Teen with 青 eyes and 茶色 hair that is 胸まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 茶色 | |
| 毛の長さ | 胸まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 