|
☰ Links
|
|
| ID | 70326 |
|---|---|
| Nombre | Yuuko Hori |
| Other Names | 堀裕子, ほり ゆうこ |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Eri Suzuki, 鈴木絵理, すずき えり |
| Etiquetas | idol, psychic, ponytail |
| Personalidad | |
| Age | 16 |
| Birthday | March 13 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Height | 157cm |
| Weight | 36kg |
| Bust | 81cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | AB |
| Dominant Hand | Left |
| Hobbies | Psychic training |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Yuuko Hori
Perfil
Anime girl Yuuko Hori is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Femenino Adolescente with Rojo eyes and Marrón hair that is Hasta los Hombros length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Rojo | |
| Color de Cabello | Marrón | |
| Largo de Cabello | Hasta los Hombros | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
Showofreader rated Adam's Sweet Agony ★★★★
|

Facebook 
Showofreader rated