Karen Houjou is a personaje principal character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) known for hasta los hombros naranja hair and naranja eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70322 |
|---|---|
| Nombre | Karen Houjou |
| Other Names | 北条加蓮(ほくじゅう かれん) |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Mai Fuchigami, 渕上舞, ふちがみ まい |
| Etiquetas | necklace, gyaru, school uniform |
| Personalidad | |
| Age | 16 |
| Birthday | September 5 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 155cm |
| Weight | 42kg |
| Bust | 83cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 81cm |
| Blood Type | B |
| Hobbies | Nail Art |
| Favorite food | Fast food; potatoes |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Karen Houjou
Perfil
Karen Houjou is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Femenino Adolescente with Naranja eyes and Naranja hair that is Hasta los Hombros length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Naranja | |
| Color de Cabello | Naranja | |
| Largo de Cabello | Hasta los Hombros | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
Elias faved Seven Senses of the Reunion
|
| Alxdna joined |

Facebook 
Elias faved