☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 70336 |
|---|---|
| Nombre | Minami Nitta |
| Other Names | 新田美波(にった みなみ) |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Aya Suzaki, 洲崎綾, すざき あや |
| Etiquetas | lacrosse, ponytail, plaid |
| Personalidad | |
| Age | 19 |
| Birthday | July 27 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 165cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 82cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 85cm |
| Blood Type | O |
| Hometown | Hiroshima |
| Hobbies | Lacrosse; acquiring qualifications |
Menu
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Minami Nitta
Perfil
Anime girl Minami Nitta is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Femenino Adolescente with Marrón eyes and Marrón hair that is Hasta la Cintura length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Marrón | |
| Color de Cabello | Marrón | |
| Largo de Cabello | Hasta la Cintura | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
Rage of Bahamut (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Granblue Fantasy (2014)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
Quotes | Add
Frases | View All
“ I've always, longed to shine, to become a noble self. If I'm on this stage, I can be changed into an idol....... Someday, maybe I can even become a goddess. Filled with that wish, I sing! ”
Where to Watch | Powered by 
Imágenes
Comentario
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
20
Facebook 
