|
☰ Links
|
|
| ID | 70366 |
|---|---|
| Nombre | Chieri Ogata |
| Other Names | 緒方智絵里(おがた ちえり) |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Naomi Ozora, 大空直美, おおぞら なおみ |
| Etiquetas | |
| Personalidad | |
| Age | 16 |
| Birthday | June 11 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Height | 153cm |
| Weight | 42kg |
| Bust | 79cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | A |
| Hobbies | Collecting four-leaf clovers |
| Personality | Shy |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Chieri Ogata
Perfil
Anime girl Chieri Ogata is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Femenino Adolescente with Marrón eyes and Marrón hair that is Hasta los Hombros length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Marrón | |
| Color de Cabello | Marrón | |
| Largo de Cabello | Hasta los Hombros | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| SkyRazor_ShadowPaw joined |

Facebook 